-
Availability
Available immediately
-
Shipment:
1-2 business days Shipment: 1-2 business days -
Guarantee
2-year protection Guarantee2-year protection
Product compliance details:
Product description
under-tile linear drain 50 cm steel 2in1 shower trap BASIC shower tray
An under-tile linear drain is a solution that allows water to drain aesthetically and functionally.
Such drains are dedicated to shower cubicles without a shower tray – walk-in type.
The product can be installed in two ways:
1. tile installation – allows you to hide the drain (fill it with tile),
2. panel installation – the drain plug comes in the form of a smooth surface, which will complement the space of any bathroom.
Specyfikacja produktu
| Height | 68mm |
|---|---|
| Drain diameter | 40mm |
| Series | Basic |
| Material | stainless steel |
| Siphon color | White |
| Color | Chrome |
| Additional information | Possibility to paste a plate |
| Width | 110mm |
| Siphon included | YES |
| shape | Rectangular |
| Length | 500mm |






